top of page

2023

Agnese Cimuška - Rekke (Music Latvia, LV)

Aldo Kumar (composer, SI)

Alek Bošković (Believe Music, RS)

Aleš Svetina (Setlistory, musician, SI)

Andraž Babić (Butik Festival, SI)

Andrej Kobal (GranuRise, composer, SI)

Arun Castro (Roadie Medic, UK)

Ave Tölpt (Music Estonia, EE)

Barbara Daljavec (RTV Slovenija)

Benjamin Demelemester (Centre national de la musique, FR)

Brigita Gračner (Zavod Sploh, SI)

Chris Cooke (CMU, UK)

Christof Ellinghaus (City Slang, DE)

Connie Rose (Comes With Fries, UK)

Dario Draštata (Dallas Records, Runda, HR)

Dejan Krupič (POP TV, SI)

Dominika Maša Kozar (Kino Šiška, MENT, SI)

Dragan Ambrozić (Dom omladine Beograda, RS)

Elena Natale (HALL, EE)

Emma Swann (DIY mag, UK)

Eva Gradišnik (SHIFT, SI)

Fran Vasilić (musician, HR)

Frane Tomašić (We Move Music Croatia, HR)

Gašper Sovdat (Butik Festival, SI)

Georges Perot (MESO Music Events, HEMI, GR)

Ģirts Majors (Positivus Festival, LV)

Guna Zučika (Every Little Thing, LV)

Helen Sildna (Tallinn Music Week, EE)

Igor Vidmar (ŠKUC Ropot, SI)

Ingrid Kohtla (Tallinn Music Week, EE)

Inna Lytovka (Music Export Ukraine, UA)

Ivan Ivanov (TuneCore CIS, EE and Turkey)

Jakub Knera (journalist, The Quietus, UK)

Jaša Bužinel (The Quietus, MENT Ljubljana, SI)

Jernej Sobočan (Val 202, SI)

Jerome Williams (EBB Music, NL)

Juliana Volož (JV Promotion, EE)

Kaitlyn Davies (Friends With Benefits DAO, PT)

Karla Rogožar (IMPALA, BE)

Klemen Dvornik (film director, AGRFT, AIPA, SI)

Kristine Kleina (Every Little Thing, LV)

Lana Čulig (Aquarius Records, HR)

Lana Križaj (Ustanova, SI)

Lena Sme (MOO, Skaņu Mežs, LV)

Login Kochishki (Password Production, PIN Music Conference, MK)

Maija Moira Mazanova (M/Darbnica, LV)

Manca Ogrin (SIGIC, SI)

Marija Todorović (Oblakoder, RS)

Marion Gabbaï (Vedettes, FR)

Mark Dieler (Lona Music, LT)

Markus Linde (Europe in Synch, thag’s agent, DE)

Martin Bricelj Baraga (SONICA, MoTA, SI)

Martynas Butkevičius (8 Days A Week, 8 Festival, LT)

Maša Pavoković (Mashupmash, SI)

Matjaž Manček (Kino Šiška, SI)

Matwe Kaščak (SPFM, Nová Cvernovka, SK)

Michal Brenner (SHAPE+, CZ)

Michal Kaščak (Pohoda Festival, SK)

Monika Klementova (SoundCzech, CZ)

Nadja Haderer (Ink Music, AT)

Nela Peshovska (PIN Music Conference, Taksirat, D Fest, MK)

Neža Dolmovič (Špilej podcast, SI)

Nicklas Weis Damkjær (Roskilde Festival, DK)

Nik Drozg (Kino Šiška, Channel Zero, SI)

Primož Kristan (SIGIC, SI)

Ramūnas Zilnys (LRT, LT)

Raul Saaremets (Mutant Disco, Sõru Saund, Mägede Hääl, EE)

Robert Singerman (LyricFind, BELEM, US)

Roman Demtšenko (Sveta Bar, DamnLoud Agency, EE)

Romina Gerbec (Butik Festival, SI)

Rosana Corbacho (M.I. Therapy, ES)

Sara Maria Kordek (Good Taste, PL)

Sarah Joy (ATC Live, UK)

Saša Vujasinović (Butik Festival, SI)

Simon Leander Raschen (Yamaha Music Europe, DE)

Stanislav Drča (European Capital of Culture - Novi Sad 2022, KC Lab, RS)

Špela Cvetko (Radio Študent, SI)

Tanya Korenika (UCE, EE)

Tash Cutts (Hoof Management, UK)

Tena Šarčević (glazba.hr, HR)

Tisa Frelih (University psychiatric clinic Ljubljana, SI)

Ula Kranjc Kušlan (Radio Študent, SI)

Vaidas Stackevičius (Lithuanian Music Business Association, M.P.3, LT)

Victor Diawara (Loftas, LT)

Zoran Stajčić (Ravno do dna, HR)

Zorica Tepić (Serbia Creates Music, RS)

Žiga Drofenik (Džuboks, SI)

2022

Aimee Kearsley (ICM Partners/Primary Talent International, UK)

Andrej Sevšek (#MiDelamoDogodke, Punk Rock Holiday, SI)

Anna Mašátová (AMPromotions, CZ)

Alex Stingu (Moszkva Café, RO)

Bas Grasmayer (MUSICx, DE)

Becci Scotcher (PRS Foundation, UK)

Beckie Sugden (ICM Partners/Primary Talent International, UK)

Bernhard Steirer (Elevate Festival, AT)

Bogdan Benigar (Druga Godba, Cankarjev dom, SI)

Bojan Bojko (više manje zauvijek, HR)

Bojan Musulin (IDJ Digital, RS)

Brandon Rosenbluth (LittleBig Agency, DE)

Chris Eckman (Glitterbeat Records, SI)

Codruța Vulcu (ARTmania, RO)

Corinne Sadki (Centre national de la musique, FR)

Derek Walmsley (The Wire, UK)

Ela Radić (Mixmag Adria, HR)

Eszter Décsy (EEnlarge Europe, NOW Books & Music, HU)

Federico Zanatta (Swamp Booking, DE)

Freddie Hudson (Inverted Audio, UK)

Galeb Nikačević (Agelast, RS)

Gašper Sovdat (Butik Festival, SI)

Hanna Gulyás (Wonderest Festival, HU)

Henriette Heimdal (Family in Music, UK)

Ingrid Kohtla (Tallinn Music Week, EE)

Jaša Bužinel (The Quietus, MENT Ljubljana, SI)

John Robb (Louder Than War, UK)

Joe Danher (Merlin, UK)

Jovana Coka Stanković (Kontakt Konferencija, RS)

Koen Ter Heegde (Subroutine Records, Yugofuturism, NL)

Kushtrim Dushi (Prishtina Music Conference, KO)

Laura Ferrero (Kvaka 22, RS)

Login Kochishki (Password Productions, PIN conference, MK)

Lucija Ivšić (Cereal Booking, AU/HR)

Luka T. Zagoričnik (Odzven, SI)

Manca Ogrin (SIGIC, SI)

Marjan Lopuh (Analog Agency, SI)

Markus Linde (Europe in Synch, Thag’s Agent, DE)

Mersel Bujak (Bam C, BA)

Mitja Prezelj (GIZ KOS, NOMAD, SI)

Nadja Bozic (EKIPA, DE)

Neus López (Initiative Musik, DE)

Nina Hudej (Grounded, Warrego Valles, SI)

Nina Maštruko (ZEZ Festival, HR)

Pavla Jarc (Mreža Kulturnih domov KUDUS, Kulturni dom Nova Gorica, SI)

Peter Baroš (SIGIC, SI)

Rea Hadžiosmanović (A1 Hrvatska, Xplore Music by Deezer, HR)

Roland Oreški (Elevate Festival, AT)

Ronald Keizer (BLiP Agency, NL)

Ružica Petrova (Radio Študent, SI)

Špela Cvetko (Radio Študent, SI)

Tamara Kamińska (Music Export Poland, PL)

Tamás Szép (Nappali, HU)

Tatiana Lehocka (Sharpe Festival, SK)

Tinkara Kovač (musician, Sindikat glasbenikov Slovenije, SI)

Tomaž Apohal (Yootree Creative, SI)

Vasja Veber (Viberate, SI)

Vaštag Vendel (INDIREKT showcase Belgrade, RS)

Virgo Sillamaa (EMEE, EE)

Vlad Yaremchuk (Atlas Festival, UA)

Zlatana Pavlović (Love Fest, RS)

Žiga Drofenik (Universal Music Publishing Group, SonicTribe, SI)

2021

Aleš Kozina (SAZAS, SI)

Blaž Gregorin (Tretji oder, SI)

Dominika Maša Kozar (MENT Ljubljana, Kino Šiška, SI)

Ira Kolbezen (Glitterbeat Records, SI)

Marko Kocjan - Emkej (Wudisban records, Streamarnica, SI)

Maša Pavoković (manager, SI)

Meta Česnik (TV Slovenija, SI)

Miran Rusjan (Moonlee Records, MENT 

Ljubljana, SI)

Peter Baroš (SIGIC, SI)

Tadej Košir (musician, SI)

Tilen Ločniškar (SI)

Ula Furlan (SI)

2020

Adam Al-Hilali (Liberty Music PR, UK)

Aly Gillani (Bandcamp, UK)

Andrea Tešanović (Noćne More, RS)

Anna Mašatova (Journalist, Manager, CZ)

Balazs Soos (A38, HU)

Bee Adamic (Liberty Music PR, UK)

Ben Kamsma (Paradiso, NL)

Chris Cooke (CMU, UK)

Chris Eckman (Glitterbeat Records, SI)

Christian Kirmes Kuhr (Powerline Agency, DE)

Clemence Renaut (ATC Live, FR)

Daniel Somlo (Banding, Eastaste, HU)

Darjo Rot (Nika, SI)

Desire J. Vach (Snowhite Records, Ingrooves, DE)

Edo Plovanić (Muzika.hr, HR)

Eva Kristina Filipčič (MENT Ljubljana, SI)

Filip Košťalek (Colors Of Ostrava, CZ)

Frank Dietrich (Gleis 22, DE)

Georges Perot (Athens Music Week, HEMI, GR)

Gordon Masson (IQ Magazine, UK)

Gorjana Jordanovska (Password Production, MK)

Ines Midžan (Radio Študent, SI)

Ira Kolbezen (Glitterbeat Records, SI)

Ivana Jelača (INmusicFestival, HR)

Jacob Hagelaars (Le Guess Who, NL)

Joao Santos (Lisbon Music Supervision, Europe In Synch, PT)

Jovana Coka Stanković (Odličan Hrčak, Kontakt, RS)

Katarina Deskovič (Gala Hala, SI)

Koen Ter Heegde (Yugofuturism, Subroutine Records, NL)

Lucija Ivšić (CEereal Booking, HR/AU)

Lucy Atkinson (Earth Agency, UK)

Magda Chołyst (Artist In Bloom, PL)

Marijn Westerlaken (BLIP Agency, NL)

Marjan Dewulf (4AD, BE)

Marko Radojković (Kišobran, RS)

Marcus Fitzgerald (Gigmit, DE)

Markus Linde (Thag’s Agent, Europe In Synch, DE)

Martin Hossbach (Pop-Kultur, DE)

Marton Naray (Soundczech, Nouvelle Prague, CZ)

Massimo Reali (Fuga, IT)

Michal Kaščak (Pohoda Festival, SK)

Michal Parizek (Full Moon Magazine, CZ)

Mihajlo Đorović (Zicer Inc, RS)

Miran Rusjan (Moonlee Records, MENT, SI)

Miriam Leah Brenner (Kokako Music, NL)

Monika Marušić (The Garden, Laa, Cereal Booking, HR)

Nadya Samodurova (Storona, Lucidvox, RU)

Nika Brunet (Metaldays, SI)

Nikola Jovanović (Kontra, Runda, RS)

Nis Bogvad (Copenhagen Film Music,

Europe In Synch, DK)

Nuno Saraiva (Lusitanian Music Publishing, Europe In Synch, PT)

Peter Astedt (Musichelp, Live At Heart, SE)

Peter Baroš (SIGIC, SI)

Polona Torkar (Radio Študent, SI)

Relja Milanković (Bassivity Digital, RS)

Ren Horvath (Eastaste, Bush, HU)

Rob Challice (Paradigm Agency, UK)

Rok Košir (R.O.K. Booking & Management, SI)

Sally-Anne Gross (University Of Westminster, UK)

Slobodan Milunović (Metaldays, SI)

Stefan Kazaryan (Bol Festival, Moscow Music Week, RU)

Suzanne Ranovich (Banding, HU)

Tejka Vasiljević (Password Production, MK)

Titus Carole (Electric Castle, RO)

Tomaž Apohal (Yootree Creative, SI)

Tony Duckworth ([PIAS] Poland And Eastern Europe, PL)

Vasil Gjuroski (Rakettnatt, Winterland, NO)

Veljko Milinković (musician, RS)

Vladica Mladenovski (Zdravo Mladi, Mkc Skopje, MK)

2019

Adriana Šnajder (fakat., HR)

Aliki Evangelinou (artist manager, GR)

Andraž Kajzer (MENT Ljubljana, SI)

Andries van Wieren (3S Music Management, NL)

Anuša Pisanec (Druga Godba, SI)

Barbora Šubrtova (Metronome Festival, CZ)

Bob van Heur (Le Guess Who?, NL)

Cesar Guisado (Monkey Week, ES)

Claire O'Neill (A Greener Festival, UK)

David Bali (Hungarian Oncoming Tunes, OBL, HU)

Didier Gosset (IMPALA, BE)

Elif Tähtinen (Music & Media, Lost in Music, FI)

Eva van Netten (Welcome to the Village Festival, NL)

Gordon Masson (IQ Magazine, UK)

Hannes Tschürtz (Ink Music, AT)

Ingrid Kohtla (Tallinn Music Week, EE)

Ivan Cepanec – Tegla (teacher, musician, SI)

Janika Reuter (Factory 92, DE)

Jeff Stempeck (Spotify, US)

Julia Scherz (Ink Music, AT)

Julio Gómez (Sinsal, ES)

Katerina Cvetkovska (Password Production, Taksirat, MK)

Katia Giampaolo (Europavox, Joycut, IT)

Kerstin Saathoff (Google, DE)

Laura Hofman (King Sepi, Roodkapje, NL)

Laura Kriefman (Hellion Trace, Keychange, UK)

Lina Ugrinovska (Password, MK)

Magda Chołyst (Artist in Bloom, PL)

Magdalena Jensen (Chimes, PL)

Maja Starčević (EXIT Festival, RS)

Marko Maršičević (Marsh Creative Production, Kontakt, RS)

Mariusz Herma (Beehype, Polytika, PL)

Markus Linde (Thag's Agent, DE)

Maša Pavoković (Mashupmash, SI)

Mate Horvath (DDW Music Hungary, PL)

Matjaž Manček (Kino Šiška, MENT Ljubljana, SI)

Michal Hajduk (Adam Mickiewicz Institute, PL)

Mira Lu Kovacs (Schmieds Puls, 5K HD, AT)

Natasha Padabed (More Zvukov Agency, DE)

Nikola Jovanović (Kontra, RUNDA, RS)

Nina Dragičević (City of Women/Musica Femina, SI)

Nina Hudej (Pritličje, Warrego Valles, SI)

Nis Bøgvad (Copenhagen Picture Music, DK)

Nuno Saraiva (Lusitanian, Europe in Synch, PT)

Paula Poštolkova (Nova Cvernovka, Sharpe, SK)

Peter Åstedt (Live at Heart, Musichelp,SE)

Peter Baroš (SIGIC, SI)

Polona Torkar (Radio Študent, SI)

Raphael Pleschounig (Acoustic Lakeside Festival, AT)

Renato Horvath (Eastaste, Budapest Showcase Hub, HU)

Rod Jones (Idlewild, The Fruit Tree Foundation, UK)

Ross Miles (Scorched Asia, CN)

Sergey Saburov (Hyperboloid Records, RU)

Stefan Reichmann (Haldern Pop, DE)

Szabolcs Czegledi (Bankito Festival, HU)

Tanya Makarova (RUSH, RU)

Thomas Heher (Waves Vienna, AT)

Tisa Frelih (Department of neurology, UMC Ljubljana, SI)

Tomek Waśko (Go Ahead, Spring Break, PL)

Tony Duckworth ([PIAS] Poland and Eastern Europe, PL)

Urszula Andruszko (Radio Wrocław Kultura, PL)

Wesley T. A'Harrah (Music Ally, UK)

Xiaodong Shen (Mentha & Partners, FR)

2018

Aljoša Bagola (Pristop, SI)

Ana-Marija Cupin (Repetitor, RS) 

András Bodrogi (New Media Expert, HU) 

Ania Kasperek (Chimes Agency, PL) 

Anita Richelli (Paper And Iron Booking, DE) 

Brigita Gračner (Radio Študent, SI) 

Daniela Grečnerova (Tootoot.FM, House of Ukulele, SK) 

Danijel Sikora (Pozitivan Ritam / PDV, Geenger Records, HR)

David Sobrino (Sobry Music, ES) 

Didier Gosset (IMPALA, BE) 

Dorit Chrysler (AT/US) 

Elise Phamgia (Liveurope, FR)

Eric Eitel (Music Pool Berlin, DE) 

Eva Matjaž (Poligon, SI) 

Fabien Miclet (Independent European Affairs Consultant, FR) 

Gabrielė Tamutytė (Tilto Namai, LT) 

Guri Shkodra (Gillespie, KO)

Helen Sildna (Tallinn Music Week, Musiccase, EE)

Helen Smith (IMPALA, BE) 

Ina Tatarko (End Of The Road Festival Management, Parallel Lines Promotions, UK) 

Ingrid Kohtla (Tallinn Music Week, EE)

Isabella-Anja Khom (Noisey, AT)

Jernej Šavel (Dubioza kolektiv, SI) 

John Robb (Louder Than War, UK)

Jörg Heidemann (VUT, DE)

Klara Zupančič (Val 202, Punk Rock Holiday, SI) 

Koen ter Heegde (Yugofuturism, Subroutine Records, NL)

Lucija Ivšić (Punčke, LAA, HR)

Magdalena Jensen (Chimes Agency, PL)

Mariusz Herma (beehype, PL) 

Marko Godnjavec - Jizah (Nika Records / Beton Records, SI)

Markus Linde (Thag's Agent, DE) 

Mary Anne Hobbs (BBC Radio 6, DJ, UK) 

Mateja Demšič (City of Ljubljana, SI) 

Matthieu Philibert (IMPALA, BE)

Mirca Lotz (We Make Waves, [fwd: like waves], DE)

Monika Marušić (The Garden Croatia, LAA, HR) 

Natalia Talayero (Beloud, ES)

Nikki McNeill (Global Publicity, UK) 

Nikola Jovanović (Kontra, RS)

Nur Al Habash (Italia Music Export, IT) 

Olya Moldavskaya (The Orchard, UK)

Patricia Hermida (IMMF, ES)

Pia Hoffmann (musicsupervising.com, DE)

Richard J. Foster (The Quietus, WORM, NL)  

Sammy Andrews (Deviate Digital, UK) 

Sandra Vabarna (Trad.Attack!, EE)

Sasha Yerchenko (Atlas Weekend Festival, UA)

Sarah Besnard (ATC Live, DE/UK)

Sasu Paakkunainen (Slush Music, FI)

Serene Sass (Warner Music Group, UK) 

Seymour Stein (Sire Records, US) 

Steffen Holly (Fraunhofer Institute for Digital Media Technologies, DE) 

Stepan Kazaryan (Moscow Music Week, Bol Festival, RU)

Tony Duckworth ([PIAS] Poland and Eastern Europe, PL) 

Volker May (IMMF, FZW, DE) 

2017

Alenka Pirman (Ljudmila, SI)

Alexander Čerevka (Slnko Records, LALA Slovak Music Export, SK)

Anastasia Connor (freelance journalist, Song, By Toad, UK)

Anders Carlsson (Goto80, SE)

Ania Kasperek (Chimes Agency, PL)

Arne Thamer (Popup Records, DE)

Attilio Perissinotti (BPM Concerti, Home Festival, IT)

Darko Kujundžić (Vizualab, HR)
Daryl Bamonte (BAM, Schubert Music Publishing, UK)

Derek Robertson (Drowned In Sound, UK)

Edgars Abolins (Fontaine Palace, LV)

Franz Hergovich (Austrian Music Export, AT)

Gergely Salamon (Eastaste, HU)

Idon Mine (AT)
Ivan Milivojev (Exit Festival, RS)

Jacek Skolimowski (Newsweek Poland, Polnisches Institut Berlin, PL)

Jean-Louis Brossard (Les Rencontres Trans Musicales, FR)

John Richards (Dirty Electronics, UK)

Jonathan Poneman (Sub Pop Records, US)

Karlo Medjugorac (Sito, SI)
Katia Giampaolo (JoyCut, Estragon, IT)

Kevin Cole (KEXP, US)

Luka Prinčič (Kamizdat, SI)

Magda Chołyst (Chimes Agency, PL)

Magdalena Jensen (Chimes Agency, PL)

Malcolm Haynes (Glastonbury Festival, UK)

Mario Grdošić (Los Angeles Agency, HR)

Markus Linde (Thag’s Agent, DE)

Martina Anđelković (Snajka de Madre, RS)

Maša Pavoković (MashupMash, SI)

Mate Škugor (Žedno Uho, HR)

Michal Parizek (Full Moon Magazine, Scrape Sound, CZ)

Monika Satková (Pohoda Festival, SK)

Natasha Padabed (More Zvukov Agency, NL)

Nebojša Petrović (Rock Svirke Agency, RS)

Nick Hobbs (Charmenko, TR)

Pasquale Pezzillo (JoyCut, IT)

Paweł Trzciński (Distorted Animals, OFF Festival, PL)

Ramūnas Zilnys (journalist, Lietuvos rytas, LT)

Renato Horvath (Eastaste, Budapest Showcase Hub – BUSH, HU)

Richard J. Foster (The Quietus, WORM, NL)

Sigtryggur Baldursson (Iceland Music Export, IS)

Simon Pursehouse (Sentric Music, UK)

Slobodan Milunović (Metal Days, SI)

Tim Boddy (The 405, UK)

Tomasz Waśko (Go Ahead, Spring Break, PL)

Tony Duckworth ([PIAS] Poland and Eastern Europe, PL)

Urša Chitrakar (attorney, SI)

Vaclav Havelka (Bumbum Satori, Please The Trees, CZ)

Vedran Meniga (Pozitivan ritam, HR)

Vic Galloway (Clash Magazine, BBC Radio Scotland, UK)

Zala Vidali (MENT Ljubljana, SI)
Zoran Pungerčar (Look Back and Laugh, SI)

2016

András Bozán Bodrogi (Google Ground Budapest, HU)

Andrew Apanov (Dotted Music, US)

Andy Bibey (One Little Indian Records, UK)

Anita Richelli (Paper And Iron Booking, DE)

Barbora Šubrtová (United Islands Of Prague, CZ)

Bob Van Heur (Belmont Bookings, Le Guess Who? Festival, NL)

Bogdan Benigar (Cankarjev Dom, SI)

Chris Eckman (Glitterbeat Records, US/SI)

Dace Volfa (I Love You Records, LV)

Dan Panaitescu (Sziget, HU)

Daniel Koch (Intro Magazine, DE)

Dartsya Tarkovska (Soundbuzz, UA)

Dijana Lakuš (Music Glue, HR/UK)

Dmitri Bezkorovainyi (Experty, BY)

François Audigier (Europavox, FR)

Hannes Tschürtz (Ink Music, AT)

Helen Sildna (Tallinn Music Week, EE)

Izak Košir (journalist, SI)

Jake Beaumont-Nesbitt (International Music Managers Forum, UK)

Jan Clausen (Factory 92, DE)

Jeff Owens (Ghostly International, US)

Jernej Sobočan (Val 202, SI)

John Robb (Louder Than War, Membranes, U)

Lenart J. Kučić (Delo, SI)

Leo Vidmar (Potlista, HR)

Login Kochishki (Password, MK)

Maja Valjak Nagy (Menart, HR)

Mariusz Herma (Beehype, PL)

Martin Elbourne (Glastonbury, UK)

Michael Luger (They Shoot Music, AT)

Michał Hajduk (Asam Mickiewicz Institute, PL)

Michal Kaščák (Pohoda Festival, SK)

Miran Rusjan (Moonlee Records, MENT Ljubljana, SI)

Mirna Zarić (Charmenko, TR)

Natallia Kunitskaya (Mustelide, BY)

Nick Hobbs (Charmenko, TR)

Nikola Sekulović (musician, SI)

Relja Bobić (Dis-patch, RS)

Richard Foster (The Quietus, Worm, NL)

Riku Salomaa (Music Finland, FI)

Sanjin Đukić (LAA, HR)

Scott Cohen (The Orchard, Uk)

Si Hawkins (journalist, UK)

Simon Wheeler (Beggars Group, UK)

Slobodan Milunović (Metaldays, SI)

Steven Thomassen (Toutpartout, BE)

Tatjana Domany (Austrian Music Export, AT)

Tony Duckworth ([PIAS] Poland And Eastern Europe, PL)

Virgo Sillamaa (Music Estonia, EE)

2015

Andrej Sevšek (Punk Rock Holiday, SI)

Baris Basaran (Pozitif Live, TR)

Bernhard Hammer (Elektro Guzzi, AT)

Branko Skendžić (Deezer, HR)

Cécile Martin (Playpass, BE)

Codruta Vulcu (ARTmania, RO)

Cor Schlösser (Melkweg, NL)

Didi Lakuš (Music Glue, CRO)

Espen L. Mentzoni (New Kicks Booking, NO)

Franz Hergovich (Music Export Austria, AT)

Gordon Gieseking (Project Mooncircle, DE)

Grimur Atlason (Iceland Airwaves, IS)

Guna Zučika (Carnival Youth / Brainstorm, LV)

Hadas Vanunu (IMSF / Menashe forest festival, IL)

Helen Sildna (Tallinn Music Week, EE)

Igor Vidmar (ŠKUC Ropot, SI)

Ivan Novak (Laibach, SI)

Jehan Paumero (Believe Digital, FR/HU)

John Robb (LouderThanWar, UK)

Jono Brandel (Lullatone, US) 

Katharina Lange (Factory 92, DE)

Katia Giampaolo (JoyCut, IT)

Krešimir Blažević (Muzika.hr, HR)

Lenart J. Kučić (Delo, SI)

Login Kochishki (Password, MK)

Malte Tarnow (Project Mooncircle, DE)

Mario Grdošić (LAA, HR)

Marjan Dewulf (4AD, BE)

Marko Godnjavec – Jizah (Beton / Warner, SI)

Mate Škugor (Žedno Uho, HR)

Matjaž Manček (Kino Šiška/MENT, SI)

Michał Hajduk (Adam Mickiewicz Institute, PL)

Michal Kaščak (Pohoda, SK)

Miha Blažič - N’toko (musician, SI)

Mikael Eldridge (Count, US)

Nick Hobbs (Charmenko, UK/TR)

Pascal Bertin (independent journalist, FR)

Paul Cheetham (Reeperbahn Festival, DE)

Perrine Engelmann (Jarring Effects, FR)

Rebecca Ayres (Liverpool Sound City, UK)

Reinhold Seyfriedsberger (Ink Music, AT)

Relja Bobić (Dis-patch Collective, RS)

Robert Bangma (Vera Groningen, NL)

Robert Henke (Monolake, DE)

Robert Meijerink (Eurosonic Noorderslag, NL)

Roman Trystram (CAA, UK)

Ruud Berends (Eurosonic Noorderslag, NL)

Sanjin Đukić (LAA, HR)

Scott Cohen (The Orchard, UK)

Stefan Juhlin (Pitch & Smith, SE)

Susi Odrusova (FM4, AT)

Tibor Holoda (Waves Bratislava / Wilsonic, SK)

Tom Tanzer (Manu Delago, AT)

Trond Tornes (Phonofile, NO)

Vladica Mladenovski (MKC Skopje, MK)

Zoran Marić (Inmusic Festival, HR)

Zsuzsanna Bende (A38, HU)

MENT LOGO
  • Instagram
  • Facebook
  • TikTok
  • X
  • Youtube
bottom of page